Peru – inšpirácou pre Slovensko?

Autor: Martin Jevčák | 1.3.2011 o 23:12 | (upravené 6.3.2011 o 17:42) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  41x

Malá kultúrne bohatá krajina. Áno, takéto je naše Slovensko. Však len pri identifikácii prirodzených regiónov ich narátame prinajmenšom 16. Sme malou kultúrne rozmanitou krajinou. Ale prečo tento potenciál nevieme predať, prečo tak výrazne zaostávame v tomto sektore oproti krajinám V4?

Podarilo sa nám získať usporiadanie Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji. Do jej organizácie chýba málo a už teraz sa hovorí, že nesplní naše očakávania. Hlavné nedostatky sú nefungujúca doprava, predražené hotely a reštaurácie, otravní bezdomovci, katastrofálny stav hlavných staníc a podvádzajúci taxikári a čašníci.

Toto sú všeobecne známe nedostatky, ktorými už dlhodobo trpí nielen naše hlavné mesto. Úroveň služieb už dlhodobo nespĺňa očakávania turistov. Tento sektor sa pravdepodobne riadi heslom: „Vyžmýkajme turistov ako sa len dá, však oni sa už aj tak nevrátia“. S týmto som sa stretával v Peru. Ako náhle zistili, že som cudzinec, tak hneď pýtali vyššie ceny. Peru sa radí medzi rozvojové krajiny a mnohí môžu povedať, že má oveľa viac turisticky atraktívnych destinácii. Ale len preto ľudia tú krajinu nevyhľadávajú. Krajina sa vyznačovala vysokou kriminalitou, nízkou bezpečnosťou, nízkou úrovňou služieb, okrádaním turistov a podobne. No vláda vyvinula veľké úsilie na zlepšenie situácie a dnes v niektorých oblastiach by ste zostali prekvapení. Cesty sa stali bezpečnými, staré autobusy nahradili modernými, ktoré sú na vyššej úrovni ako na Slovensku, ponúkajú lepšie služby, viac informačných turistických centier, celoštátnu turistickú linku a turistickú políciu. Krajina si uvedomila, že má veľa turistických krás a turizmus by mohol byť jej významný zdroj príjmu. A aby turista odchádzal spokojní z krajiny, spustili kampaň „Ak zaobchádzaš dobre s turistom, zaobchádzaš dobre s Peru“ (“Cuando tratas bien al turista tratas bien al Perú”

http://www.mincetur.gob.pe/Comercial_lanzamiento_MINCETUR.wmv alebo http://www.youtube.com/watch?v=08WAMoQO0j8).

Výsledky sa dostavili o čom hovorí aj štúdia o úrovni spokojnosti turistov za rok 2009 vypracovaná PromPerú. V tejto štúdii nájdeme, že turisti sú spokojný s cestou po Peru. Pochvaľujú si priateľskosť ako jeden z hlavných aspektov spokojnosti, predovšetkým správanie personálu v hoteloch a reštauráciách. Na druhej strane, dôvodmi ich nespokojnosti sú spájané s problémami miest a nie turistickými službami. Ide o zlú dopravu, špinavé ulice (v tejto oblasti výrazne pokročili, predovšetkým turistické destinácia sa vyznačujú čistotou), kriminalita a nedostatok bezpečnosti (tu tiež došlo k výraznému zlepšeniu. Ako som mohol cestovať po mestách, v turistických príručkách nás upozorňovali na bezpečnosť, no realita bola iná, ale samozrejme netreba zabúdať na opatrnosť).

Odporúčam si pozrieť video, ktoré je v španielčine. Ale dá sa pochopiť aj bez porozumenia španielčiny. Hlavná myšlienka, ktorú by si mali osvojiť podnikatelia v cestovnom ruchu je, že nezbohatnem ak zvýšim ceny do neuveriteľných výšok, ale ak spokojný turista sa k nám vráti a takto nám vlastne zabezpečí prácu. Však teraz prišiel sám, ale po spokojnosti s našimi službami sa vráti so svojou rodinou a kamarátmi. Predovšetkým, by sme mali prestať túžiť rýchlo zbohatnúť a namiesto toho zlepšiť úroveň služieb, ktoré nám prinesú viac turistov a tým pádom aj viac pracovných príležitostí. Ak porovnáme Peru, Slovensko netrpí nízkou bezpečnosťou, ani úroveň kriminality nemáme na tej úrovni. A turistických miest máme dostatok.

Písať o našich nedostatkoch sa dá veľa, bolo by už konečne potrebné aj s tým niečo spraviť. Však len samotná propagácia a už len taká dobrá internetová stránka o krajine je v Peru na vyššej úrovni. Tí v tom majú jasno, že turizmom chcú zarábať a vytvárať nové pracovné príležitosti. Keď naši páni poslanci toľko cestujú, tak nech sa už aj konečne niečo naučia z tých ciest a potom to aj na Slovensku aplikujú. Takýmto tempom, za chvíľu rozvojový svet bude viac rozvinutý ako naša malá bohatá krajina.

Preklad k videu:

Pred niekoľkými mesiacmi prišiel Ise Matius. Bol to cudzinec na túre, ktorému sa páčila naša dedinka. Rozhodol sa zostať nejaký čas, tak som mu ponúkol môj dom a on ma na oplátku začal učiť anglický jazyk. Ak som mal nejaké pochybnosti, tak som ho musel vyhľadať v reštaurácii Carmencita alebo v obchode Francisco alebo som ho videl na vychádzke po dedine v mototaxi. Po niekoľkých týždňoch sa rozhodol vrátiť do svojej krajiny a bolo to vtedy, keď som dostal nápad. Ak by sme všetci priložili ruku k dielu, zmenili by sme našu dedinu na nezabudnuteľný turistický zážitok. Ise Matius, k nám posiela kamarátov. Nakoniec k nám turisti prichádzali a naša komunita a naše obchody začali rásť. Veľa Peruáncov, sa usilujeme o to najlepšie z nás pre turistov, pretože z toho žijeme a vieme, že každý turista, ktorý odíde spokojný, privedie viac turistov. A ty čo robíš? MINCETUR (Ministerstvo zahraničného obchodu a cestovného ruchu) Ak zaobchádzaš dobre s turistom, zaobchádzaš dobre s Peru.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?